BeschreibungZilveren avondmaalsbeker, versierd met loof- en bandwerk, waartussen drie gegraveerde cartouches met allegorieën op de Liefde, het Geloof en de Hoop. Boven de cartouches maskerons. Eronder de opschriften: 'Charitas', 'Fides' en Spes. Met gegraveerd opschrift: 'DIT IS DIE KERCKE / BECKER VAN HEM / LUM EN MIERNS'. Langs de voet bladmotief en een kabelrand.
HintergrundinformationDeze beker werd in 1991 aangeboden te Delft als werk van de Leeuwarder zilversmid Joost Willems Rijsbeeck (geboren Groningen ca. 1657, meester te Leeuwarden in 1683 - laatst genoemd in 1694). Inmiddels is uit onderzoek van Jan Schipper gebleken dat het gebruikte merk, een cursieve R in staand ovaal, wel zeer lang in gebruik is geweest. Het komt voor op 17e eeuwse lepels maar ook op laat achttiende eeuwse exemplaren. Er is zelfs een negentiende eeuws roomlepeltje bekend met een vergelijkbaar merk. Dit doet vermoeden dat het teken mogelijk is gebruikt om ongemerkte stukken op te waarderen. Nader onderzoek naar het teken en deze beker zal uit moeten wijzen door wie en wanneer zij is vervaardigd., Literatuur:
- Jan Schipper, 'Het posthume oeuvre van Joost Willems Rijsbeeck, over twee pseudo-meestertekens', in: De Stavelij (2007) pp. 51-42