BeschrijvingEen paar Breinermoorschaatsen. Bijna geen krul. De naar voren doorlopende schenkels hebben een aangesmeed knopje op de punt. Met incompleet montuur: het hakleer van de rechterschaats ontbreekt.
BeschrijvingEen paar Groninger schaatsen. De krul is versierd met een angesmeed koperen knopje in de vorm van een eikel. Het hout van de linkerschaats is hersteld met ijzerdraad. Met montuur.
BeschrijvingEen paar korthalsschaatsen met uitgewerkte voetstapel. De Friese variant op de Ouderkerker schaatsen. De krul is versierd met een aangesmeed koperen knopje in de vorm van een eikel.
TitelEen paar Hollandse schaatsen met koperbeslag.
Vervaardigeronbekend
Objectnummer1988-181
Periode van1850
Periode tot1900
BeschrijvingEen paar Hollandse schaatsen met koper beslag en spijkertjes in de voetstapel, om meer grip van de schaatsschoen op de schaats te bewerkstelligen. Het montuur ontbreekt.
BeschrijvingIJshaak. Getordeerde houten stok met geprofileerde knop. De stok is groen de knop is rood. De punt is van ijzer en is met een conische schacht met staart (ook getordeerd) aan de stok bevestigd.
AchtergrondinformatieEen ijshaak wordt gebruikt voor het meten van de dikte van het ijs. De herkomst van de ijshaak is onbekend. Mogelijk is de stok afkomstig uit Luinjeberd., literatuur:
- Sneeker Nieuwsblad 14 november 1950, 10 maart 1960
- Jaarverslag Fries Scheepvaart Museum 1951, 1959
- Jaarboek Fries Scheepvaart Museum 1988, p. 26
AchtergrondinformatieDe schaatsen zijn gebruikt door Jikke Gaastra bij de Elfstedentocht van 7 februari 1912. Zij was de eerst aangekomen vrouw van dat jaar.
BeschrijvingEen paar Friese schaatsen. Hoge halzen. Van een der schaatsen is de hals gebroken geweest. Volledig montuur. In de voorkant van het schaatsijzer gemerkt met de letter ZT (of NH, NF).
AchtergrondinformatieHet merk ZT kan niet worden gekoppeld aan een van de schaatsenmaker in het boek van Wiebe Blauw. Ook het anders lezen van de lettercombinatie (NH, NF, etc.) levert geen toeschrijving op.
TitelNaamlijst van de hardrijderij, gehouden op 17 febr. 1870 te Leeuwarden.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenhardrijderijen, Leeuwarden
Objectnummer1988-246
Periode van1870
Periode tot1870
BeschrijvingIngelijste naamlijst van de deelnemers aan een hardrijderij voor koppels van mannen en vrouwen, gehouden op 17 febr. 1870 te Leeuwarden. Koptekst: 'IJs-Club - Leeuwarden / hardrijderij op schaatsen / mannen en vrouwen / om een prijs van / honder en vijftig gulden / en eene premie van vijftig gulden / op donderdag den 17 februarij 1870, 's morgens 10 uur'. Vervolgens een gedicht op de ijssport. Deelnemers: Geert Hardorff (Leeuwarden) en Josina Hardorff (Leeuwarden), Regnerus K. Zeinstra (Warten) en Aaltje G. Kalsbeek (Wergea), Marten Minnes Schaap (Reduzum) en Trijntje Hijlkes Schaap (Reduzum), Willem Pieters Hellinga (Aldtsjerk) en Taetske Oostenburg (Aldtsjerk), Jan D. Faber (Lekkum) en Geertje de Vries (Morra), Gabe Cornelis de Vries (Hurdegaryp) en Durkje Hendriks Feenstra (Hurdegaryp), Dominikus Flapper (Herbaijum) en Sietske Ensing (Herbaijum), Johannes G. Kalsbeek (Wergea) en Reino G. Kalsbeek (Wergea), Sjirk Veldstra (Aldtsjerk) en Ine Hellinga (Aldtsjerk), Pieter Rinsma (Aldtsjerk) en Tietje Rinsma (Aldtsjerk), Jan D. Sijbrandi (Rinsumageest) en Tjitske D. Sijbrandi (Rinsumageest), Jacob Ringnalda (Waakss) en Antje Hiemstra (Wommels), Wietze Reitsma (Hurdegaryp) en Pietje van Dijk (Hurdegaryp), Cornelis Taekes Taekema (Menaldum) en Oeke Gerbens Douma (Menaldum), Lieuwe W. van der Woude (Lekkum) en Tetje J. Sijbrandi (Rinsumageest), Sjouke Hoekstra (Wirdum) en Dirkje Ringnalda (Wirdum), Oene de Vos (Aldtsjerk) en Hendrika Laskewitz (Aldtsjerk), Auke Boskma (Veenwouden) en Trijntje de Haan (Veenwouden), Gosse H. van der Veen (Roodkerk) en Aafke M. de Boer (Aldtsjerk), Willem Gaastra (Jutrijp) en Neeltje Zoethout (Hommerts), Gerrit Kramer (Lekkum) en Ine Tjeerds Annema (Rinsumageest), Age de Boer (Oentsjerk) en Rinske de Boer (Oentsjerk), Hedzer Kooistra (Hempens) en Eke Miedema (Tytsjerk), Jan P. Auwen (Kooten) en Minke G. Schutter (Twijzel), Hendrik Minnes Holwerda (Rinsumageest) en Froukje Sijbrandi (Rinsumageest), Tjibbe van der Veen (Burgum) en Antje van der Veen (Veenwouden), Sikke van der Wal (Wirdum) en Aafke van der Wal (Wirdum), Jan Bovenkamp (Leeuwarden) en Maria Hardorff (Leeuwarden), Marten S. Zoethout (Jutrijp) en Trijntje Zijlstra (Jutrijp), Jakob Huisema (Winsum) en Rinske Schilstra (Winsum), Kornelis J. Auwen (Twijzel) en Geeske G. Kootstra (Kooten), Yde S. Hamstra (Aldtsjerk) en Eelkje S. Hamstra (Aldtsjerk), Marten Mellema (Lekkum) en Pietje J. Pagels (Lekkum), Wiebe van der Meulen (Anjum) en Jantje de Boer (Hommerts), Lieuwe Tamminga (Boxum) en Trijntje Riemersma (Boxum), Tiete S. Roorda (Wergea) en Merijke J. Kootstra (Wergea), Jacob Schouwstra (Sibrandabuorren) en Jetske Feenstra (Sneek), Romke Tjalling van der Veen (Burgum) en Hinke Spoelstra (Sneek).
BeschrijvingZeven reprodukties van foto's van de activiteiten van de IJclub Leeuwarden: hardrijderijen, jeugdwedstrijden op de Nieuwstad, arrensledewedstrijden. De leden van het bestuur van de IJsclub zijn gekleed in een kostuum met hoge hoed en insigne aan een lint. De foto's zijn geplakt op een kartonnen plaat.
AchtergrondinformatieDe Leeuwarder stadsgracht achter de herberg De Gouden Bal was de traditionele plaats voor schaatswedstrijden, die er vanaf 1850 werden georganiseerd door de in dat jaar opgerichte IJsclub, die later het predikaat Koninklijke ontving. Toen deze club in 1888 een nieuwe ijsbaan achter de Blekerstraat in gebruik nam, werd er in 1889 de Nieuwe Leeuwarder IJsclub opgericht om de traditie van schaatswedstrijden op de stadsgracht in ere te houden. In de 20ste eeuw werd het steeds moeilijker schaatswedstrijden te organiseren omdat de temperatuur van het rioolwater van het Diaconessenhuis en van het koelwater van de P.E.B.-centrale er de oorzaak van waren dat de stadsgracht nog slechts in zeer strenge winters dichtvroor., literatuur:
- Jaarboek Fries Scheepvaart Museum 1989, p. 27
TitelAcht reprodukties van foto's van de activiteiten van de IJsclub Leeuwarden.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenschaatsclubs, Leeuwarden
Objectnummer1988-255
Periode van1985
Periode tot1988
BeschrijvingAcht reprodukties van foto's, geplakt op karton, afbeeldingen van de activiteiten van de IJsclub te Leeuwarden. Afgebeeld zijn o.a. koninging Wilhelmina, Martha Wieringa, toneelclub Tjallinga (febr. 1940) en staatsiefoto's van het bestuur.
AchtergrondinformatieDe bestuursleden op de foto rechtsonder: dr C.S. van Mervenne, R. Rodenburg, P.A. de Bruin, P. Bokma, mr dr ir J.P. Hoogland, B. Bruinsma, T.W. Overmeer, W. Mylius, F.T. Huizinga en voor het raam: T. Blankenstein. De Leeuwarder stadsgracht achter de herberg De Gouden Bal was de traditionele plaats voor schaatswedstrijden, die er vanaf 1850 werden georganiseerd door de in dat jaar opgerichte IJsclub, die later het predikaat Koninklijke ontving. Toen deze club in 1888 een nieuwe ijsbaan achter de Blekerstraat in gebruik nam, werd er in 1889 de Nieuwe Leeuwarder IJsclub opgericht om de traditie van schaatswedstrijden op de stadsgracht in ere te houden. In de 20ste eeuw werd het steeds moeilijker schaatswedstrijden te organiseren omdat de temperatuur van het rioolwater van het Diaconessenhuis en van het koelwater van de P.E.B.-centrale er de oorzaak van waren dat de stadsgracht nog slechts in zeer strenge winters dichtvroor., literatuur:
- Jaarboek Fries Scheepvaart Museum 1989, p. 27
TitelEen paar Friese schaatsen met geverfde houten.
Vervaardigeronbekend
ObjectnummerN-118
Periode van1850
Periode tot1900
BeschrijvingEen paar Friese schaatsen. De houten zijn bruin geverfd. Op de voetstapel zijn de initialen 'W.d.V.' geschilderd. Compleet montuur. De platte halzen zijn versierd met ruitvormige puntjes.
AchtergrondinformatieDe herkomst van de schaatsen is niet bekend.
TitelFoto van een wedstrijd voor arrensleden op een ijsbaan.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordensledewedstrijden, Leeuwarden
Objectnummer1988-254
Periode van1956
Periode tot1956
BeschrijvingFoto van een wedstrijd voor arrensleden, gehouden op een ijsbaan. Bijschrift: 'Grote harddraverij van Paard en Arreslede op zaterdag 25 februari 1956'. De foto is ingelijst door Muurtooi te Leeuwarden.
BeschrijvingEen paar Friese schaatsen. Hoge hals, versierd met een ruitvormig knopje. De voetstapels zijn geel geverfd. Van een schaats ontbreekt het teenleer.
TitelEen paar metalen schaatsen, vervaardigd in Noorwegen.
Vervaardigeronbekend
Objectnummer1988-410
Periode van1950
Periode tot1975
BeschrijvingEen paar metalen schaatsen. Het staal is op de buis geklonken met 9 nagels. Op de voetstapel metalen grip-puntjes. De schaatsen werden met riemen bevestigd aan de schoenen.
TitelGebrandschilderd raam ter herinnering aan de Elfstedentocht van 1940.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenheraldiek, elfstedentochten
Objectnummer1994-383
Periode van1940
Periode tot1940
BeschrijvingGebrandschilderd raam. Glas in lood bestaaande uit 17 glazen. In het midden het wapen van Friesland. Daaromheen in willekeurige volgorde de wapens van de elf steden. Tekst: 'Winter / 1940 / 30 / Jan / Bezocht Elf Steden'. Het raam hangt aan een ketting.
AchtergrondinformatieAanwinst via het Gemeente-archief Leeuwarden., Het raam is afkomstig uit de boedel van Jacob Tjebbo Minderts Hepkema, overleden op 30 juni 1994 te Leeuwarden. Hij was de zoon van Mr. Mindert Evert Hepkema, oprichter en voorzitter van de Vereeniging De Friesche Elf Steden., literatuur:
- 'Ontmanteling van het bolwerk der Hepkema's' in: Leeuwarder Courant 29 aug. 1994, p. 11.
- Jaarboek Fries Scheepvaart Museum 1994, p. 28-29
BeschrijvingEen paar Friese schaatsen. Hoge halzen. Volledig montuur. In de voorkant van de ijzers de letters 'IS'.
AchtergrondinformatieHet merk IS is niet toe te schrijven aan een schaatsenmaker in Friesland. In het overzicht van Friese schaatsenmakers van Wiebe Blauw is geen schaatsenmaker opgenomen met de initalen I.S. Evenmin is er een schaatsenmaker met een achternaam die met een I begint en die woont in een plaats die met een S begint. Wanneer de I als J gelezen moet worden zouden wel een aantal combinaties gemaakt kunnen worden (Jaarsma uit Sneek, Jelle de Jong uit Suwâld, Jan Sinnema uit Wergea, Johannes Spiekstra uit Wergea, of Jappy Sytema uit Wergea). Maar zij passen qua datering niet bij de schaatsen.
BeschrijvingEen paar baanschaatsen. Van het montuur resteren alleen de hakleren nog. Van de houten is de lak afgesleten.
AchtergrondinformatieAvia is een merk dat niet wordt genoemd in het overzicht van Friese schaatsenmakers van Wiebe Blauw. Avia-schaatsen werden waarschijnlijk in het Hollandse Noorderkwartier gemaakt.
TitelEen half paar Breinermoor schaatsen, waarvan de krul is versierd met een knop.
Vervaardigeronbekend
TrefwoordenSneekermeer, Sneek
Objectnummer1988-673
Periode van1600
Periode tot1700
BeschrijvingEen half paar Breinermoor schaatsen. In het hout zijn vier gaten aangebracht: de schaats werd met banden of veters direct (zonder verder montuur) aan de voet bevestigd. Met aangesmeed knopje op de krul.
AchtergrondinformatieDe schaats werd gevonden bij baggerwerkzaamheden in het Sneekermeer.
BeschrijvingIngelijste groepsfoto van de deelneemsters aan een hardrijderij: 'Deelneemsters wedstrijd Kampioenschap / Prov. Groningen. IJsbaan te Leens 20 Jan. 1933/. Kampioene G. Woudstra te Doniaga'. Laatstgenoemde is op de foto met een kruisje gemarkeerd.
AchtergrondinformatieDe foto is afkomstig van notaris A.H. Ages te Leens. Geesje Woudstra won in januari, februari en maart van het jaar 1929 diverse schaatswedstrijden kortebaan. Ze deed mee aan 28 wedstrijden in Friesland, Groningen, Overijssel (Kampen) en Noord-Holland (Enkhuizen). In totaal won ze aan geld, sieraden en andere prijzen een bedrag van bijna f. 2.000,=., literatuur:
- Gosse Blom, Kleine encyclopedie van de Friese kortebaanrijders (Hindeloopen, 1995)