TitelPrijsbeker. Zeilprijs van de Sneekweek van 1968.
Vervaardigeronbekend
TrefwoordenSneekweek, Sneek
Objectnummer1977-066-h
Periode van1968
Periode tot1968
BeschrijvingPrijsbeker. Op de beker twee opgesoldeerde, geëmailleerde vlaggen van de zeilverenigingen S.Z.C. en K.Z.V.S. te Sneek. Eronder: 'Sneekweek 1968'.
TitelPrijsbeker. Zeilprijs, uitgereikt in de Topklasse.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordentopklasse
Objectnummer1977-066-i
Periode van1965
Periode tot1965
BeschrijvingPrijsbeker. Met deksel. Houten voet. Op de beker het opschrift 'A.G.B.D. / ELISABETH BAS / SIGARENFABRIEKEN BOXTEL'. Op de voet een metalen plaatje met daarop: 'HOOFDPRIJS K.O.P. Kl. / Z.Z. '65'.
TitelPrijsstander. Zeilprijs, in 1964 uitgereikt door zeilvereniging H.W.N.
Vervaardigeronbekend
TrefwoordenHeerenveen
Objectnummer1977-066-l
Periode van1964
Periode tot1964
BeschrijvingPrijsstander: medaille op houten voet. Op de medaille een afbeelding van een zeilboot. Op de voet een metalen plaatje met het opschrift 'H.W.N. / 1964 2e Pr'.
TitelPrijsbeker van een autotocht ter gelegenheid van een stadsfeest te Sneek.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenautomobielen, stadsfeesten, Sneek
Objectnummer1977-066-m
Periode van1956
Periode tot1956
BeschrijvingPrijsbeker. Met deksel met zwarte houten greep. Houten voet met metalen plaatje, waarop: '500 jaar STADSRECHT / 6e Pr. AUTO / M.A.C. J.C.V. 15-9-56 SNEEK'.
TitelPrijsbeker. Zeilprijs van de Sneekweek van 1971.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordensneekweek, Sneek
Objectnummer1977-066-n
Periode van1971
Periode tot1971
BeschrijvingPrijsbeker. De beker is versierd met een afbeelding van twee zeilboten met in de zeilen de emblemen van de twee Sneker zeilverenigingen: de kroon van de K.Z.V.S. en de letters S.Z.C. Opschrift: 'Sneekweek 1971 3e prijs.'
TitelScheepskist van Michiel Tromp Visser (1838 - 1911).
Vervaardigeronbekend
TrefwoordenVisser, Michiel Tromp
Objectnummer1977-135
Periode van1855
Periode tot1855
BeschrijvingScheepskist. Trapeziumvormig. Groen geschilderd. Op de voorzijde met witte letters: 'M.T. Visser / 1855'.
AchtergrondinformatieDe kist werd vervaardigd voor Michiel Tromp Visser (Tzum 23 aug. 1838 - 15 dec. 1911), zoon van Sjoerd Wiegers Visser en Frederica Gatsonides. De schenker is kleinzoon en naamgenoot van Michiel Tromp Visser., literatuur:
- Jaarboek Fries Scheepvaart Museum 1977, p. 14-15
BeschrijvingAsbak. Gouds aardewerk. Op de rand in blauw bloemmotieven. In het plat een afbeelding van de de vlag van de S.Z.C. en 'BEMANNINGSPRIJS / SNEEKWEEK / 1902-1952'.
BeschrijvingPlaat, afkomstig uit een boekwerk. Voorstelling van een fregatschip, waarvan de onderdelen van de tuigage zijn genummerd. Onder de afbeelding achter de nummers de benamingen in het Nederlands, Engels, Frans en Duits. Titel: 'Schip voor Anker' In potlood: 'H. van der Zee, Sneek 5-4-09'. Ingelijst.
AchtergrondinformatieDe kunstenaar wordt in de lexicons niet genoemd.
TitelMedaille. Schaatsprijs van de IJsvereniging Nijelamer uit 1995.
Vervaardigeronbekend
TrefwoordenNijelamer
Objectnummer1996-017
Periode van1995
Periode tot1995
BeschrijvingMedaille. Koperkleurig. VZ: afbeelding van een gebouw en 'Clubgebouw IJsver. 'Nijelamer''. KZ: 'korte baan / 10-12-1995'.
AchtergrondinformatieDe medaille is een prijs voor de deelnemers aan een hardrijderij voor leden (mannen en vrouwen), gehouden op 10 dec. 1995 te Nijelamer. Er waren 29 deelnemers (10 vrouwen en 19 mannen). De prijzen: bekers en standers. Alle deelnemers kregen een herinneringsmedaille. Bij de vrouwen was de eerste prijs voor Reino Meuleman uit Steggerda, de tweede prijs voor Marjan Venema uit Nijelamer en de derde prijs voor Anja Hoekstra uit Nijelamer. Bij de mannen was de eerste prijs voor Heine Anne van Dijk uit Oldelamer, de tweede prijs voor Peter de Winter uit Noordwolde en de derde prijs voor Leon van der Tol uit Nijelamer. De naamlijst van de wedstrijd is te vinden in de knipselmap 'Nijelamer - IJssport'.
TitelPorseleinen pijpenkop afkomstig van Yke Petrus Visser, zeilmaker te Heeg.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenzeilmakerijen, Heeg, Visser, Yke Petrus
Objectnummer1977-027
Periode van1864
Periode tot1864
BeschrijvingPorseleinen pijpenkop. Witte ondergrond met afbeelding van een kade met goederen, een anker, bloemversieringen en een rijmpje. Het rijmpje luidt: 'Blijf Visser steeds aan't zeilen maken / Ten sieraad van elk schip en schuit / Tot hij eindelijk zelve klaar moet raken / En men U in't laatste zeiltje sluit / 1864'. Het deksel ontbreekt. Bij de pijpekop een hoornen mondstuk. Het middendeel van de pijp ontbreekt.
AchtergrondinformatieMondstuk opgeborgen in Biedermeierkamer D., De pijp behoorde toe aan Yke Petrus Visser (1823-1887), zeilmaker in Heeg., literatuur:
- Jaarboek Fries Scheepvaart Museum 1977, p. 15
TitelAnne Jans Visser - Gouache met afbeelding van een huis te Heeg.
VervaardigerVisser, Anne Jans
TrefwoordenHeeg, Visser, Anne Jans
Objectnummer1977-105
Periode van1870
Periode tot1909
BeschrijvingGouache. Voorstelling van de achterzijde van het huis van de palinghandelaar Anne Jans Visser aan de Harinxmastraat 71 te Heeg. Afgebeeld zijn de achtergevel, de tuin met daarin een bokkewagen en een man met kinderen.
TitelKoperen koker voor het vochtvrij bewaren van de meetbrieven van de boeier Phoenix.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenboeiers
Objectnummer1977-112
Periode van1800
Periode tot1850
BeschrijvingKoperen koker voor het vochtvrij bewaren van scheepspapieren.
AchtergrondinformatieIn de koker werd de meetbrief van de boeier Phoenix bewaard. De Phoenix behoorde toe aan de firma W. en A. Visserzonen, palinghandelaren te Heeg.
Literatuur:
- Onbekend, Documentenbussen in de verzameling van het Kapiteinshuis Pekela, in: Jaarverslag 2004 Kapiteinshuis Pekela/Stichting Westers, p. 6-7.
TitelZwarte porfeuille, waarschijnlijk van Anne Annes Visser.
Vervaardigeronbekend
TrefwoordenHeeg, Visser, A.A.
Objectnummer1977-113
Periode van1800
Periode tot1850
BeschrijvingZwarte portefeuille met in goudopdruk: 'Firma A. Visser Jzn. / Heeg / (Friesland)' en 'A. Visser Azn.'. De portefeuille heeft een paar schimmelvlekjes.
TitelZes identieke legpenningen van de K.Z.V.S. te Sneek.
VervaardigerBegeer, C.L.J.
TrefwoordenK.Z.V.S., Sneek
Objectnummer1977-130
Periode van1900
Periode tot1925
BeschrijvingZes identieke legpenningen. VZ: afbeelding van een boeier en een kieljacht, zeilend op een meer. Opschrift: 'Zeilvereeniging Sneek'. KZ: golfvormige versiering rond het wapen van Sneek.
TitelZilveren medaille. Zeilprijs, te Sneek gewonnen door Anton ten Cate.
VervaardigerBegeer
Trefwoordentjotters, K.Z.V.S., Sneek, Cate, Anton ten
Objectnummer1977-133
Periode van1909
Periode tot1909
BeschrijvingZilveren medaille. VZ: afbeelding van een kieljacht. KZ: wapen van Sneek en 'Zeilvereeniging / 'Sneek' / 27 Augustus 1909'.
AchtergrondinformatieDe medaille werd gewonnen door Anton ten Cate in de fjouweracht Albert en Nellie bij een zeilwedstrijd van de Zeilvereeniging Sneek in 1909.
TitelPlaquette: 25 jarig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina in 1923.
Vervaardigeronbekend
TrefwoordenWilhelmina
Objectnummer1977-134
Periode van1923
Periode tot1923
BeschrijvingPlaquette. Afbeelding van een medaillon met oranjeboom en 'Oranje boven / 6 september / 1898 / 1923 / 25 jarig regeeringsjubileum van koninging / Wilhelmina'. Voorts vier gekroonde ankers. Op het onderste deel van de plaquette: 'Revue van / Pleizier vaartuigen / op het IJ den 7 spet. 1923 / bij gelegenheid van het / 75 jarig bestaan der / Koninklijke Nederlansche / Zeil en roeivereeniging'.
TitelSignet of lakstempel van de familie Visser te Heeg.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenpalinghandel, Heeg, Visser
Objectnummer1982-031
Periode van1875
Periode tot1900
BeschrijvingSignet of lakstempel van de familie Visser te Heeg. Gedraaid houten handvat met metalen stempelgedeelte, waarin het wapen van de familie Visser te Heeg.
Achtergrondinformatieliteratuur:
- Ruud van der Neut 'Impressies van het verleden' in: Tableau jaargang 19 (1996) nr. 1, pp. 80-85.
TitelPatentbrief voor de scheepswerf van Eeltje Holtrop van der Zee te Joure.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenscheepsbouw, Joure, Zee, E.H. van der
ObjectnummerE-415
Periode van1892
Periode tot1892
BeschrijvingPatentbrief voor het dienstjaar 1892 - 1893 voor Eeltje Holtrop van der Zee, 'scheepstimmerman, blok en pompmaker, doodkistmaker, met dertien werklieden, koopman binnenl. te Joure'.
Achtergrondinformatieliteratuur:
- H.G. van Slooten 'Eeltje Holtrop van der Zee en zijn familie' in: Jaarboek Fries Scheepvaart Museum 1988, pp. 116-118.
- Archief Stichting Fries Scheepvaart Museum - ingekomen brieven 7 dec. 1984
- Archief Stichting Fries Scheepvaart Museum - uitgegane brieven dec. 1984
BeschrijvingRiganap. Gedraaid hout. Beschilderd met banden, sterren en spiralen in de kleuren rood, zwart en goud.
AchtergrondinformatieRiganappen en ander Rigawerk werden door zeelui gekocht in Riga en in andere havenplaatsen aan de Oostzee. Het gebied waar de nappen gemaakt werden lag rond Chockloma aan de Wolga. In de 17de eeuw begon daar de productie van nappen die gedraaid werden uit berken- of lindenhout. Ze werden beschilderd of gestempeld met bladvormige of geometrische versieringen. De belangrijkste kleuren zijn rood en zwart, aangevuld met goud, zilver of groen. Na vernissing werden de nappen gemoffeld (in de oven verhit). De naar Nederland meegenomen nappen werden gebruikt als siervoorwerp of als afwasbakje (dan voorzien van een koperen binnenbak).
BeschrijvingWegenkaart van Nederland. Meerkleurendruk. Uitgave van Falkplan en het Cartografisch Instituut Bootsma te Den Haag. Op de omslag reclame: '50 jaar 1918-1968 / IJzer / Douma Sneek'.
BeschrijvingTegel. Vierkant. Witte ondergrond met in bruin een afbeelding van de drie panden van Albert Heyn aan het Leeuwenburg te Sneek.
AchtergrondinformatieDe tekening van Cobi Doevendans is vervaardigd naar de situatie in het begin van de 20ste eeuw. Cobi Doevendans. Geboren Sneek 20 juli 1946. Opleiding: Akademie Minerva, Groningen en Akademie Jan van Eyck, Maastricht. Tekent, schildert, maakt keramiek en klein plastieken.
TitelPrijsbeker. Zeilprijs van de Sneekweek zonder opschriften.
Vervaardigeronbekend
TrefwoordenSneekweek, Sneek
Objectnummer1978-089
Periode van1968
Periode tot1968
BeschrijvingPrijsbeker met het embleem van de Sneekeweek en het opschrift 'SNEEKWEEK 1968'. Nadere opschriften ontbreken. Zeilprijs voor een onbekend klasse.
Achtergrondinformatieliteratuur:
- Jaarboek Fries Scheepvaart Museum 1978, p. 12
BeschrijvingGeperste pijpekop. Op de een zeegezicht. Aan weerszijden daarvan allegorische figuren, voorstellende Neptunus en Mercurius (zeevaart en koophandel). Op de achterkant in een medaillon de gekroonde letters TM. De steel is vlak bij de kop afgebroken.
Achtergrondinformatie literatuur:
- D.A. Goedewaagen en G.C. Helbers, Goudsche Pijpen (Amsterdam, 1942), p. 156.
- D.H. Duco, Merken van Goudse Pijpenmakers (Lochem, 1982)
BeschrijvingZeekaart van de Waddenzee en Zuiderzee. Ingekleurd. Opschrift in cartouche: 'Pas Caart van de / Zuyder-Zee / Texel, en de Vlie-Stroom, als / mede 't Amelander gat. / t' Amsterdam, / By Hendrick Donkcker in de Nieuw brugh / steegh in 't Stuurmansgereedschap 1664'. Voorts het nummer 3. Schaal 1:250.000.
AchtergrondinformatieDe kaart is afkomstig uit 'Lichtende Colomme ofte Zeespiegel' uit 1658 van Pieter Goos., literatuur: - C. Koeman, Geschiedenis van de Kartografie van Nederland (Alphen aan den Rijn, 1983) p. 211.
TrefwoordenHarlingen, stadsplattegronden, Blaeu, Ioan
Objectnummer1977-278
Periode van1649
Periode tot1649
BeschrijvingStadsplattegrond van Harlingen. Omstreeks 1977 ingekleurd. Linksboven het wapen van Friesland en rechtsboven dat van Harlingen. De plaats van de werven en havens van de admiraliteit zijn op de kaart goed te zien.
AchtergrondinformatieDe plattegrond is afkomstig uit het 'Toonneel der Steden van de Vereenighde Nederlanden' van Ioan Blaeu. Hij leverde een oorspronkelijke stedenatlas met nieuwe koperplaten, gesneden naar voorbeelden die waren opgevraagd bij de stadsbesturen. De kaart is gegraveerd door Frederik de Wit uit Amsterdam, Hij en zijn zoon (eveneens Frederik geheten) waren gespecialiseerd in het graveren van kaarten en wapens., Literatuur:
- C. Koeman, Geschiedenis van de Kartografie van Nederland (Alphen aan de Rijn, 1983) pp. 130-131.
- Joost Augusteijn "De 52 stadsprofielen van Noord-Nederlandse steden in de oblong-uitgave van Guiccardini" in: Caert Thresoor, 22 (2003) nr. 2, pp. 41-46
BeschrijvingStadsplattegrond van IJlst. Reproduktie van een stadskaart van Joan Blaeu. Rechtsboven het wapen van IJlst. Linksboven in een gehangen doekje de tekst 'YLST'.
AchtergrondinformatieAfkomstig uit 'Toonneel der Steden van de Vereenighde Nederlanden' van Joan Blaeu. Hij leverde een oorspronkelijke stedenatlas met nieuwe koperplaten, gesneden naar voorbeelden die waren opgevraagd bij de stadsbesturen.
De kaart is gegraveerd door Frederik de Wit uit Amsterdam, Hij en zijn zoon (eveneens Frederik geheten) waren gespecialiseerd in het graveren van kaarten en wapens., Literatuur:
- C. Koeman, Geschiedenis van de Kartografie van Nederland (Alphen aan de Rijn, 1983) pp. 130-131.
- Joost Augusteijn "De 52 stadsprofielen van Noord-Nederlandse steden in de oblong-uitgave van Guiccardini" in: Caert Thresoor, 22 (2003) nr. 2, pp. 41-46
Trefwoordenstadsplattegronden, Workum, Blaeu, Ioan
Objectnummer1977-281
Periode van1649
Periode tot1649
BeschrijvingStadsplattegrond van Workum. Linksboven het wapen van Workum. Rechtsboven op een afhangend doek: 'WORCVM'.
AchtergrondinformatieAfkomstig uit 'Toonneel der Steden van de Vereenighde Nederlanden' van Joan Blaeu. Hij leverde een oorspronkelijke stedenatlas met nieuwe koperplaten, gesneden naar voorbeelden die waren opgevraagd bij de stadsbesturen. Ioan Blaeu leverde een oorspronkelijke stedenatlas met nieuwe koperplaten, gesneden naar voorbeelden, die waren opgevraagd bij de stadsbesturen. De kaart is gegraveerd door Frederik de Wit uit Amsterdam. Hij en zijn zoon (eveneens Frederik geheten) waren gespecialiseerd in het graveren van kaarten en wapens., Literatuur:
- C. Koeman, Geschiedenis van de Kartografie van Nederland (Alphen aan de Rijn, 1983) pp. 130-131.
- Joost Augusteijn "De 52 stadsprofielen van Noord-Nederlandse steden in de oblong-uitgave van Guiccardini" in: Caert Thresoor, 22 (2003) nr. 2, pp. 41-46
TitelRandtegel in Jugendstil. Afkomstig van een der schepen van de K.P.M.
Vervaardigeronbekend
Trefwoordenjugendstil, paketvaart
Objectnummer1978-021
Periode van1900
Periode tot1925
BeschrijvingRandtegel met Jugendstil-versiering in reliëf (groen en goud).
AchtergrondinformatieDe tegel werd in Delft vervaardigd naar een ontwerp van Carel Adolf Lion Cachet (1864-1945). De tegel maakte deel uit van de inventaris van een van de schepen van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij
TitelTegeltableau met voorstelling van een kofschip.
VervaardigerKoetsier, Evert Hansen
Trefwoordenkofschepen
ObjectnummerL-180
Periode van1800
BeschrijvingTegeltableau. 3x3 tegels. Voorstelling in blauw-wit van een kofschip, schuin van achteren gezien, zeilend met bezaan, grootzeil, fok, binnenkluiver en twee ra-topzeilen over stuurboord. Op de achtergrond een duinenkust.
AchtergrondinformatieKenmerkend voor Evert Hansen Koetsier (1769- Harlingen 24 augustus 1816) is de wijze waarop de (gespleten) wimpels zijn geschilderd: de arcering is om en om (van de onderkant naar de bovenkant en daarna van de bovenkant naar de onderkant); vaak zijn aan de horizon enkele duinen te zien; de vliegende vogels zijn dichtbij duidelijk weergegeven en naar de achtergrond worden ze tot een kronkeltje. Er zijn aanwijzingen dat Evert Hansen Koetsier de opvolger is van Meindert Jans Vogelzang. Er zijn veel overeenkomsten in stijl (wolken en golven). Evert Hansen Koetsier was werkzaam in de gleibakkerij Buiten de Kerkpoort te Harlingen, eigenaren Jacob Tjallingii van 1789 tot 1794, Jan van der Veen van 1794 tot 1815 en Meile van der Plaats van 1815 tot ca. 1849., Bij de Kerkpoort werd een grote bloeiende tegelfabriek opgestart door ene Theunis Clasen Sybeda. In 1750 kocht Johannes Laases Spannenburg (1721 - 1804) de zaak. Hij bouwde een nieuwe oven en bracht de fabriek tot grote bloei. Een aanbod om de zaak te verkopen voor 16.000 gulden sloeg hij af. In 1785 gaat hij samenwerken met o.a. Frans Tjallingii. In 1789 veilt J. L. Spannenburg, doch de verkoop gaat niet door en hij doet het bedrijf over aan zijn schoonzoon Jacobus Tjallingii, die gehuwd was met Phylippina Spanneburg, een dochter van J. L. Spannenburg. Eigenaren daarna werden o.a. Jan Lammerts van der Veen en Laas Tjebbes Spannenburg (1794), boekhandelaar Melle van der Plaats en A. F. Ruiter (koopman) (1815).
In 1850 verkocht Van de Plaats de fabriek aan Jan van Hulst. Diens zonen Jan en Sybren zetten de zaak voort. Zij hebben het in Harlingen het langst volgehouden, tot 1932. De crisisjaren noopten de familie Van Hulst te stoppen. Ze boden hun eeuwenoude archief, inclusief sponzen (sjablonen J.H.) aan aan het museum Princessehof te Leeuwarden. Die wilden het niet hebben. Zelfs de gemeente Harlingen wilde dit rijk historisch archief niet overnemen. Daarop besloot de familie Van Hulst alles te verbranden.
Bron: http://home.planet.nl/~denouden/frjanhouter1.html#gelinde, literatuur:
- Jan Pluis, Tegelvaart, pp. 33-34.
- Wat Friese Gleiers Bakten (catalogus) Makkum, 1960.
- Horst Menzel, Smakken, Kuffen, Galioten, Drei fast vergessene Schiffstypen des 18. und 19. Jahrhunderts (Hamburg, 1997).
- J. Pluis, Fries Aardewerk. Harlingen. Producten 1720-1933, deel VI, (Leiden 2005), p. 72-82.
BeschrijvingKopergravure. Gezelschapspel. Soort ganzenbord in scheepvaartsfeer. Met afbeelding, opdrachten en straffen uit de nautische sfeer. Titel: 'Nouveau jeu de la Marine'.